VALİ ÇOMAKTEKİN, BELÇİKA’DAN GELEN TÜRK GENÇLERİ KABUL ETTİ

AMASYA VALİSİ İBRAHİM HALİL ÇOMAKTEKİN: “BİZİM TOPLUMUMUZ İNSANLARI ETNİK YAPILARINDAN VEYA MEZHEPLERİNDEN DOLAYI ÖTEKİLEŞTİRMEZ”

Dünya Hit: 1462 / Yorum: 0 / 5 Şubat 2015 17:12
VALİ ÇOMAKTEKİN, BELÇİKA’DAN GELEN TÜRK GENÇLERİ KABUL ETTİ
-A +A

Amasya Kültür ve Eğitim Derneği (AKED) ile Turkuaz VZW işbirliği ile hazırlanan Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı destekli “Genç Değerler Milli Değerler ile Buluşuyor Projesi” kapsamında Belçika'dan gelen 30 Türk genci, Amasya Valisi İbrahim Halil Çomaktekin’i ziyaret etti. 
Turkuaz VZW Dernek Başkanı Salih Çalışkan’ın da katıldığı ziyarette bilgiler veren Amasya Kültür ve Eğitim Derneği Dernek Başkanı Vildan Güneş Aygün, hazırlanan projeyle, yurt dışında yaşayan 16-22 yaş aralığında eğitimine devam eden gençlerin Türkiye ile bağlarını güçlendirmek adına, kendi öz kültürlerini yerinde tanımalarına ve Amasya ile Çanakkale'nin tarihi ve kültürel mekanlarını görmelerine olanak sağlanmasının amaçlandığını söyledi.
Gençlere öncelikli hedeflerinin milli ve manevi değerlere bağlı olarak yetişmek olduğunu vurgulayan İbrahim Halil Çomaktekin, “Sizlerde o sorumluluğu görüyorum. İnsan kimliğine sahip çıkmalı ve kimliğiyle gurur duymalıdır. Kimlik deyince bunun içerisinde milli ve manevi değerler vardır. İnsanoğlunun en önemli hedefi insanlara faydalı olmaktır. Hayırlı insan, insanlara faydalı olandır. Sizlerin sadece şahsınıza değil, tüm insanlığa faydalı olmak için çaba göstermeniz gerekiyor. Bu durumda sadece bir etnik ya da dini yapıya sahip insanları kastetmiyoruz. Çünkü bizim toplumumuz insanları etnik yapılarından veya  mezheplerinden dolayı ötekileştirmez. Milli ve manevi değerlerimiz ile inançlarımız da bunu emrediyor. Peygamber Efendimiz ‘İnsanların hayırlısı, insanlara faydalı olandır’ diyor. Bu çok önemli bir evrensel mesajdır” diye konuştu.
Konuklarına çeşitli hediyeler veren Çomaktekin, konuşmasında şöyle devam etti; “Sizlerin Avrupa’nın güzelliklerini görüp, o güzellikleri alma adına bir çaba içerisinde olmanız lazım. Avrupa’nın medeniyetinde ulaşım, altyapı, mühendislik, çevre konularındaki güzellikleri iyi görüp, bunları anavatana kavuşturmak için bir mücadele içerisinde olmalısınız. Orada siz sadece kendinizi temsil etmiyorsunuz. Milletimizi de temsil ediyorsunuz. Yaptığınız bir iyilik sadece size değil, aynı zamanda Türk Milletine bir iyilik olarak dönecektir. Yapmış olduğunuz bir kötülük ise sadece size değil, mensup olduğunuz millete zarar verecektir. Güzellikler ve kusurlar şahsi olmakla beraber çoğu zaman toplumlara ve milletlerine mal olmaktadır. Sizler bizim gönül köprümüzsünüz. Avrupalı insanlar ile Türk insanları arasında bir köprü vazifesi görüyorsunuz. Bizim milli ve manevi değerlerimizde adalet vardır. İnsani ilişkilerde adil olacaksınız. Bizim değerlerimizde merhamet, şefkat, hoşgörü, insan sevgisi, hayvan sevgisi vardır. Siz bu değerlere sahip oldukça çok başarılı olacaksınız. Sizler insanlığın ve Türk milletinin umut çiçeklerisiniz. Umudumuz sizlersiniz. Yanlış işlerde olmanız, harcanmanız bizleri inanın çok üzecektir. Ben sizin her zaman güzel işler yapacağınıza inanıyorum. Hepinizde o ışığı görüyorum. Sizleri Amasya ile buluşturan bu proje çok anlamlıdır. Sahip olduğunuz medeniyetin köklerinin, nereye dayandığını Amasya’da gördünüz. Ecdadımızın üç kıta üzerinde ne tür güzel işler yaptığını gördünüz. Atalarımıza uygun işler yaparak, onların heyecanını ve iddiasını bünyenizde, fikirlerinizde barındıracaksınız. Bu duyguyu da yüzünüzde görüyorum. Öğretmen arkadaşlarıma ve dernek temsilcilerine sizlere rehberlik ettikleri için şükranlarımı sunuyor, hepinize sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum.”
Amasya Kültür ve Eğitim Derneği Dernek Başkan Yardımcısı Mustafa Örgüt’ün de nezaretinde 8 Şubat’a kadar Amasya’da bulunacak gençlerin daha sonra Çanakkale’ye geçecekleri bildirildi.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz ?

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz ?

  • Mükemmel : 973 Oy (%48)

  • İyi : 988 Oy (%49)

  • Fena değil : 10 Oy (%0)

  • Kötü : 36 Oy (%2)

Sayfalar
Linkler
  • www.emelmatbaası.com

  • www.elmakurdureklam.com

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...