Liseli kızlardan hayat kurtaracak proje

Amasya’da liseliler kış aylarında sık yaşanan soba zehirlenmelerine güneş pilinden sağlanan enerjiyle çalışan sistem sayesinde çözüm buldu.

Teknoloji Hit: 630 / Yorum: 0 / 18 Mayıs 2017 08:59
Liseli kızlardan hayat kurtaracak proje
-A +A

Amasya’da liseliler kış aylarında sık yaşanan soba zehirlenmelerine güneş pilinden sağlanan enerjiyle çalışan sistem sayesinde çözüm buldu. Alptekin Anadolu Lisesi öğrencileri İrem Eylül Kutlu ile Sıla Nur Ertuğrul’un ‘Pervaneler Dönsün Hayat Sürsün’ adıyla projelendirdikleri tasarım sayesinde kışın sobayla ısınan evlerdeki karbonmonoksit zehirlenmesi vakaları bacaya yerleştirilen güneş pili destekli fanın kullanılmasıyla sonlanabilecek.
Prototipini yaptıkları sistemin ihtiyacı olan elektriği tesisattan almayıp çatıya yerleştirilen güneş pillerinden temin ettiğini belirten İrem Eylül Kutlu, “Havanın kararması sonrası sensörlerin tetiklediği devre gece çalıştığı için enerjiyi gündüzün aküye iletiyoruz. Aküde depolanan enerji gece tekrar pervaneye aktarılıyor. Pervane döndükçe sobadaki gaz dışarı çıkıyor. Bu sayede de muhtemel bir zehirlenme engellenmiş oluyor” dedi.
Projeye danışmanlık yapan öğretmen Ali Erdal da okulda düzenlenen bilim fuarında sergilenen projenin geliştirilebileceğini söyledi.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz ?

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz ?

  • Mükemmel : 947 Oy (%48)

  • İyi : 963 Oy (%49)

  • Fena değil : 10 Oy (%1)

  • Kötü : 36 Oy (%2)

Sayfalar
Linkler
  • www.emelmatbaası.com

  • www.elmakurdureklam.com

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...