EZBER BOZAN KÖY

AMASYA’NIN KARATEPE KÖYÜNDE YAŞAYAN KADINLAR HER SALI GÜNÜ BULUŞTUKLARI KÖY LOKALİNDE EĞLENİP KİTAP OKURKEN, MUHTARLIĞIN ANONSUNUN ARDINDAN SOKAĞA ÇIKMAYAN ERKEKLER İSE EV İŞLERİNİ YAPIYOR.

Amasya Hit: 1300 / Yorum: 0 / 6 Mayıs 2015 18:08
EZBER BOZAN KÖY
-A +A

Amasya’nın Karatepe köyünde yaşayan kadınlar her salı günü köy lokalinde buluşarak birlikte vakit geçirirken, erkekler ise ev işlerini yapıyor.
İtalya’da 32 yıl çalıştıktan sonra memleketi Amasya’nın Merzifon ilçesine bağlı Karatepe köyüne dönen Rumi Erikçi, muhtar seçildikten sonra köyündeki kadınlara yönelik ilginç bir projeyi hayata geçirdi. Projesini 100 hane ve 276 nüfuslu köyün erkekleriyle paylaşıp desteklerini alan 61 yaşındaki 2 çocuk babası Erikçi, köyde salı günlerini ‘kadınlar günü’ ilan etti.
3 aydır cami hoparlöründen yapılan anonsun ardından erkeklerin köy meydanını boşaltması üzerine öğlen saatlerinde muhtarlık binasıyla bitişik lokalde toplanan kadınlar, evden getirdikleri yiyecekleri birlikte yerken, ilerleyen saatlerde oyun oynayıp, kitap okuduktan sonra yeniden evlerinin yolunu tutuyor.
Diğer günler eşleriyle birlikte tarlada çalıştıklarını ancak salı günü ise kadınlarla buluştuklarını anlatan 2 çocuk annesi Beyhan Çopur, “Evden bir şeyler getirip çayla beraber yiyoruz. Sohbet ediyoruz, okey oynuyoruz, örgü örüyoruz, kitap okuyoruz. Beyler evde, işi olan tarlada. Salı günleri ev işlerine, tavuğa, cücüğe beyler bakıyor” dedi.
3 çocuk annesi Selma Celep, birlikte örgü yaptıklarını, ayrıca ileride kurulması planlanan kooperatif için de görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.
SALI GÜNLERİ ERKEKLERE SOKAK YASAK
Köyün yaşlılarından Nurettin Uz, salı günleri yasak olduğu için sokağa çıkmadığını vurguladı.
Tarlada acil bir işi olmadığı takdirde salı günlerini evde geçirdiğine değinen köy sakinlerinden Tuncay Çopur ise, “Evi süpürürüz, bulaşıkları makineye atarız, toz alınacak yerleri alırız. Bugün hanımımızın yapacağı işleri biz yaparız. Hanımlar ise köy lokalinde arkadaşlarıyla haftada bir buluşuyor, eğleniyorlar, bu şekilde vakit geçiriyorlar” diye konuştu.
İşçi olarak gittiği İtalya’dan köyüne dönüp muhtarlığı üstlenmesinin ardından köyde çeşitli faaliyetler başlattığını, ayrıca kadınlara yönelik hayata geçirmeyi planladığı kadınlar günü projesini erkeklerle paylaştığını anlatan muhtar Rumi Erikçi, “ ‘Doğal hakları, çok iyi düşünmüşsün’ dediler. Beni dinledikleri için onlara saygılar sunuyorum. Anneler günü, kadınlar günü yılda bir defa oluyor. 365 gün esas kadınların ve annelerin günüdür. Biz haftada bir gün onlara bunu tahsis ettik. Mutluluk duyuyorum” ifadelerini kullandı.
Kadınlara yönelik şiddet olaylarını da hatırlatan Erikçi, şöyle konuştu: “Ne yazık ki Türkiye’mizde biraz kültür seviyesi düşük olduğu için kadınlara hala şiddet uygulanıyor. Ben bu şiddeti şiddetle kınıyorum.”
 

Anahtar Kelimeler : EZBER BOZAN KÖY ,
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz ?

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz ?

  • Mükemmel : 973 Oy (%48)

  • İyi : 988 Oy (%49)

  • Fena değil : 10 Oy (%0)

  • Kötü : 36 Oy (%2)

Sayfalar
Linkler
  • www.emelmatbaası.com

  • www.elmakurdureklam.com

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...