EMEKLİ MÜEZZİNİN İLGİNÇ KAYIT DEFTERİ

AMASYA’DA YAŞAYAN EMEKLİ MÜEZZİN ÖMER GÖKYAR, ŞEHİRDEKİ ÖLENLERİ 20 YILDIR DEFTERİNE KAYDEDİYOR.

Amasya Hit: 1840 / Yorum: 0 / 30 Aralık 2013 08:45
EMEKLİ MÜEZZİNİN İLGİNÇ KAYIT DEFTERİ
-A +A

Amasya’da yaşayan bir emekli müezzin 20 yıldır ölenlerin isimlerini defterine kayıt ediyor.
Şehrin en büyük ibadethanesi olan Sultan II. Beyazıd Camisi’nde görev yaparken ölenlerin isimlerini deftere yazmaya başladığını, bu ilginç alışkanlığını emekli olduktan sonra da devam ettirdiğini belirten evli ve 3 çocuk babası 65 yaşındaki emekli müezzin Ömer Gökyar, “20 yıldır cenazeleri kayıt ediyorum. Kaç kişinin kalktığını her gün yazıyorum” dedi.
Elinde 1997 yılından bu yana olan kayıtların yer aldığı defterlerin kaldığını, önceki defterlerin hırsızlık olayı sonrası kaybolduğunu anlatan Ömer Gökyar, “Yakınlarını kaybedenler gelip defterlerimi inceliyorlar. 'Babama bakacağım onun ismi var mı'. Veyahut 'anneme bakacağım'. 'Benim hanımın ismi var mı' gelip soruyorlar. Defterden buluyoruz. Yılını, ayını, gününü buluyoruz. Tarihiyle beraber yazılı burada” diye konuştu.
Emekli oldukta sonra cami avlusunda takke, tespih ve benzeri eşyalar satarak geçimini sürdürdüğünü, bazen şehirden ayrılıp döndükten sonra cami görevlilerine ölen olup olmadığını sorup kayıt ettiğini söyleyen Gökyar, 2011 yılında 169, 2012 yılında 156. 2013 yılında da şu ana kadar 154 kişi kayıt ettirdiğini, 20 yıl boyunca ise 2 binin üzerinde kişiyi defterine işlediğini dile getirdi.
Ömer Gökyar’ın ilginç alışkanlığı karşısında şaşıran Amasya Müftüsü İsmail İpek ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat da kayıtları incelediler.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz ?

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz ?

  • Mükemmel : 973 Oy (%48)

  • İyi : 988 Oy (%49)

  • Fena değil : 10 Oy (%0)

  • Kötü : 36 Oy (%2)

Sayfalar
Linkler
  • www.emelmatbaası.com

  • www.elmakurdureklam.com

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...