Amasya Belediyesi Katı Atıktan Elektrik Elde Etme Tesisi Temeli Atıldı

AKAB Amasya Bölgesel Katı Atık Bertaraf Tesisinde yapılması planlanan, Amasya Belediyesi katı atıktan elektrik elde etme tesisinin temel atma töreni dün saat 14.00’de gerçekleştirildi.

Genel Hit: 2500 / Yorum: 0 / 15 Mart 2014 18:04
Amasya Belediyesi Katı Atıktan Elektrik Elde Etme Tesisi Temeli Atıldı
-A +A

Haber: Oğuz KIĞILCIM

AKAB Amasya Bölgesel Katı Atık Bertaraf Tesisinde yapılması planlanan, Amasya Belediyesi katı atıktan elektrik elde etme tesisinin temel atma töreni dün saat 14.00’de gerçekleştirildi.
Amasya Belediyesi tarafından yapılacak olan katı atıktan elektrik üretme tesisinin temel atma törenine Amasya milletvekilleri Avni Erdemir, Naci Bostancı, Amasya Belediye Başkanı ve AK Parti Belediye Başkan Adayı Cafer Özdemir, Amasya Valisi İ.Halil Çomaktekin, İl Genel Meclis Başkanı Mustafa Çittır, Müftü İsmail İpek, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, AK Parti İl Başkanı Osman Faik Salman, Amasya resmi kurum amirleri ve halkın katılımı gözlendi.
“Çöpten enerjiye, daha yeşil bir çevreye” sloganı altında düzenlenen projede, AK Parti Amasya Milletvekilleri Avni Erdemir ve Naci Bostancı, enerji talebinin artışını desteklediklerini, ayrıca meselenin sadece kâr ve kazançtan ziyade halka hizmet olduğunu vuguladılar.
Vali Çomaktekin törende yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “Bugün burada Amasya belediyemizin çevre dostu bir projesinin temelini atacağız. Geçmiş yıllara baktığımızda çöplerin doğaya rastgele salındığını görüyoruz. Bu sebeple bu yöntem toprağa, suya ve havaya zarar veriyordu.  Belediyelerimiz bunu sona erdirmek için katık atık bertaraf tesislerini kurdular. Daha sonrasında ise bu tesislerde toplanan çöplerde metan gazının etkisiyle sera gazı salınımı ortaya çıktı. Bu sera gazının tabiata verdiği zararı sona erdirmek için çöpten elektrik üretme çalışmalarına başlandı.
Ben kainatta bulunan her şeyin yerinde kullanıldığında, tabiata zarar vermeyeceğini düşünüyorum. Yeter ki insanoğlu bu maddeleri doğru bir şekilde kullansın. Ülkemiz sürekli büyüme ile gelişiyor. Bunu kalıcı kılmak için cari işlem açığının azaltılması gerekir. Cari açığın en önemli sebebi yurtdışından alınan enerjidir. Biz sürekli büyümek ve istikrarlı bir kalkınma yakalamak istiyorsak alternatif enerji üretim metotlarını kullanmalıyız. Bu açıdan bugün Amasya’da uygulanan bu proje büyük önem taşımaktadır. Bu tesisin faaliyete geçmesiyle birlikte hem çevreyi koruyacağız, hem enerji üreteceğiz, hem de belediyemiz kendisine bir gelir kalemi kazandırmış olacak. Ben bu önemli projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyor, bu tesisin ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum.”
Amasya Belediye Başkanı ve AK Parti Belediye Başkan Adayı Cafer Özdemir ise kurulması planlanan katı atık bertaraf ve geri dönüşüm tesislerinde elektrik üretimi yapılacağı belirtti. Çağdaş ve gelişmiş şehirlerde çevre projelerinin bitmiş olması gerektiğini vurgulayan Başkan Özdemir, “Bu proje ile atıklardan elektrik üretilmesinin yanı sıra temiz bir çevreye de sahip olacağız" dedi.
Katı atıktan elektrik elde etme tesisinin tam faaliyete geçmesinin ardından; 10 Bin konutun elektrik ihtiyacının karşılanacağı, 2,4 Megawaat elektrik üretiminin sağlanacağı, düşük karbondioksit ve metan gazının çevreye salınımının gerçekleşeceği belirtildi.

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz ?

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz ?

  • Mükemmel : 973 Oy (%48)

  • İyi : 988 Oy (%49)

  • Fena değil : 10 Oy (%0)

  • Kötü : 36 Oy (%2)

Sayfalar
Linkler
  • www.emelmatbaası.com

  • www.elmakurdureklam.com

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...